Bieżące informacje

,,Rozłącz się, to oszust” - te słowa dzielnicowi powtarzali jak mantrę podczas spotkania z seniorami w Rzeczycy

Ofiarą oszustów może stać się każdy, nie tylko osoby starsze, dlatego warto ostrzegać i rozmawiać o tym, jak bezpiecznie postępować w przypadku telefonicznej informacji o wypadku krewnego. Policjanci spotkali się z seniorami z Klubu Seniora w Rzeczycy i wspólnie debatowali o bezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, dlatego grębociccy policjanci nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel. Komunikaty prasowe, spotkania i debaty z seniorami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Rozmowy o metodach oszustw na wnuczka, na policjanta, na pracownika banku i wskazanie mechanizmu działania oszusta, są bardzo ważne. W ten sposób funkcjonariusze ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.

Jedno ze spotkań w tym temacie odbyło się w Klubie Seniora w Rzeczycy. W miłej atmosferze policjanci rozmawiali z seniorami o tym jak działają przestępcy oraz o tym jak się przed nimi uchronić. Seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w prelekcji i sami podawali przykłady, gdzie mieli styczność z przestępczymi praktykami. Takiej profilaktyki nigdy nie jest za wiele. Warto przestrzegać i kształtować właściwe mechanizmy postępowania w przypadku na przykład kontaktu telefonicznego z oszustem.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:

  • rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,
  • rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,
  • nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
  • chroń swoje dane osobowe,
  • nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i nieufni, aby nie stracić swoich oszczędności.

mł.asp. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096

Powrót na górę strony