Ucieczka przed Policją - co za nią grozi?
Najczęściej próba ucieczki samochodem przed policyjnym patrolem okazuje się nieskuteczna. Warto zaznaczyć, że niezatrzymanie pojazdu, mimo sygnałów dawanych przez policjantów jadących radiowozem nie jest wykroczeniem, lecz przestępstwem. Od czerwca 2017 roku takie zachowanie zostało określone w art. 178b Kodeksu karnego.
Kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów i decydują się na ucieczkę przed policjantami popełniają przestępstwo oraz narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Wobec takich osób wykazujących się szczególną brawurą, przewidziana jest odpowiedzialność karna określona w art. 178a Kodeksu karnego, który brzmi: ,,Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".
Co istotne, kierowcy często mylnie interpretują przepisy i wychodzą z założenia, że niezareagowanie na polecenia funkcjonariuszy do zatrzymania pojazdu zawsze jest równoznanczne z wykroczeniem polegającym na niezatrzymaniu pojazdu do kontroli. Zaznaczamy, że w przypadku podjęcia pościgu za osobą, która nie zatrzymała się do kontroli drogowej, funkcjonariusze używając przy tym sygnałów świetlnych i dźwiękowych, będą wówczas mieli do czynienia już z przestępcą.
Oby niniejsza informacja była cenną wskazówką dla wszystkich kierowców i argumentem dla preferowania jazdy zgodnie z przepisami. Z kolei uwiecznione i opublikowane w mediach nagrania dotychczasowych prób ucieczek przed patrolami Policji, jakich niektórzy się dopuścili i poniesione w związku z tym konsekwencje, niech będą dla wszystkich przestrogą.
mł.asp. Bartosz Łopatka
p. o. Oficera Prasowego
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096