Uczniowie klas policyjnych poznali tajniki służby oficera prasowego
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach mł.asp. Przemysław Rybikowski spotkał się z uczniami klas policyjnych Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Policjant miał okazję opowiedzieć przyszłym funkcjonariuszom na czym polega i jak dokładnie wygląda praca na jego stanowisku służbowym, która w ostatnich latach uległa znaczącym zmianom m.in pod wpływem nowych technologii. Spotkanie odbyło się w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego pn. "Od ucznia do policjanta".
Rzecznik prasowy to osoba odpowiedzialna za kontakty danej instytucji lub organizacji z mediami. Posiadanie kompetentnego rzecznika prasowego jest ważnym elementem public relations. W obecnych czasach zdominowanych przez wagę informacji jako takiej i środki jej przekazu w postaci tzw. nowych mediów, profesja rzecznika prasowego stała się niezwykle istotną funkcją z pogranicza relacji publicznych oraz dziennikarstwa. Podobnie sytuacja ma miejsce w Policji, z tą różnicą, że tą funkcję pełni funkcjonariusz, o czym podczas spotkania dowiedzieli się uczniowie polkowickich klas policyjnych.
Prelegenci nie kryli zaskoczenia słysząc, że rola rzecznika w Policji nie ogranicza się do pięciu sekund nagrania z zarejestrowanym zdaniem, które zazwyczaj widzą i słyszą w telewizyjnych programach informacyjnych czy przełączając stacje radiowe. Zazwyczaj te pięć sekund poprzedza prześledzenie i zaznajomienie się z całością dokumentacji zgromadzonej przez policjantów w ramach prowadzonego postępowania. Rzecznik nie spędza przed kamerą czy mikrofonem wyłącznie wspomnianych pięciu sekund, tylko nawet kilkadziesiąt minut, udzielając przy tym wyczerpujących odpowiedzi na zadawane przez dziennikarzy pytania, a ostateczny obraz tego, co zobaczy i usłyszy widz lub słuchacz zależy od wydawcy stacji telewizyjnej bądź rozgłośni radiowej.
Jak zauważył mł.asp. Przemysław Rybikowski w obecnych czasach oficer prasowy nie tylko zajmuje się administrowaniem policyjnych stron internetowych, sporządzaniem i promocją znajdujących się tam treści, ale też coraz częściej posługuje się nowymi kanałami informacyjnymi, wynikającymi ze sposobu funkcjonowania mediów społecznościowych. Wymaga to jednak podążania z duchem czasu, gdyż dawny sposób komunikowania polegający wyłącznie na materiale prasowym, bądź krótkich wystąpieniach w radiu, czy telewizji, nie jest już wystarczający.
Uczniowie dowiedzieli się również, że rzecznik jest osobą, która reprezentuje jednostkę Policji nie tylko w mediach, ale i podczas różnego rodzaju spotkań, co przekłada się na kontakt zarówno z osobami pełniącymi funkcje publiczne, jak i przedstawicielami wszystkich środków masowego przekazu. Taki funkcjonariusz musi dokładnie orientować się w bieżącej sytuacji nie tylko w jednostce Policji, w której pełni służbę, ale musi mieć również rozeznanie jak wygląda branża mediów, znać ten rynek, a co więcej wykorzystywać tę wiedzę, aby umiejętnie przekazywać informacje.
Polkowicki funkcjonariusz wielokrotnie podkreślił również istotne znaczenie wizerunku osoby udzielającej wywiadu z ramienia Policji, jakości przygotowanych przez nią fotografii czy nagrań, które mają za zadanie wzmacniać przekaz podczas wypowiedzi, a także dyspozycyjności rzecznika prasowego. Jak zauważył podczas prelekcji mł.asp. Przemysław Rybikowski każda informacja po kilkudziesięciu godzinach staje się archaizmem i to zazwyczaj sposób oraz szybkość reakcji policyjnych służb prasowych decydują o percepcji widza, słuchacza czy czytelnika w odniesieniu do przekazywanych treści.
Spotkanie dotyczyło działań promujących zawód policjanta wśród uczniów klas policyjnych w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego pn. "Od ucznia do policjanta". Podczas kolejnych zajęć zorganizowanych w Komendzie Powiatowej Policji w Polkowicach uczniowie klas policyjnych Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach będą mieli okazję zobaczyć na czym polega służba technika kryminalistyki.
mł.asp. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096