Bieżące informacje

Policjanci rozmawiali w Chocianowie z uczniami o cyberzagrożeniach

Data publikacji 01.12.2021

W ostatnich dniach policjanci z polkowickiej komendy spotkali się z uczniami Zespołu Szkół w Chocianowie. Tematem prelekcji były zagrożenia występujące w Internecie oraz odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne.

To kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań z młodymi mieszkańcami powiatu polkowickiego. Prelekcje prowadzone przez polkowickich funkcjonariuszy mają za zadanie przybliżyć zagrożenia pojawiające się w Internecie, a które wymierzone są w najmłodszych użytkowników sieci. Policjanci przybliżają uczniom zjawiska cyberprzemocy, przestępczości internetowej, zasady zachowania bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z komputera i Internetu, ale także odpowiedzialność prawną, którą ponoszą osoby dopuszczające się przestępstw w Internecie.

Funkcjonariusze podczas spotkania z chocianowskimi uczniami omówili zagadnienia dotyczące zagrożeń występujących w internecie szczególnie cyberprzemocy i cyberprzestępczości, a także zaprezentowali film "Powiedz NIE" przygotowany podczas ogólnoeuropejskiej kampani wymierzoną w proceder szantażu i wymuszeń seksualnych on-line popełnianych na dzieciach i młodzieży.

Ideą spotkań z młodzieżą jest nie tylko wskazywanie, jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim w jaki sposób się przed nimi chronić, jak chronić siebie i swoją prywatność przed internetowymi przestępcami, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Funkcjonariusze omówili również co może grozić za popełnienie czynu karalnego nie związanego z Internetem.

Policjanci przekonywali  uczniów, aby dbały o swoje bezpieczeństwo i żeby nie naruszały godności i prywatności innych użytkowników sieci. Przestrzegali przed kontaktami z nieznajomymi osobami, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i czy to, co pisze jest prawdą.

mł.asp. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096

Powrót na górę strony