Seniorze miej się na baczności! Kolejne oszustwo w zagłębiu miedziowym
Lubińska policja została powiadomiona o dwóch kobietach, które podając się za pielęgniarki, weszły do mieszkania starszego małżeństwa, wcześniej pomagając im wnieść zakupy. Odwróciły uwagę seniorów, dając czas innemu sprawcy na splądrowanie mieszkania. W wyniku tego przestępstwa małżeństwo straciło 170 tysięcy złotych. Podobne zdarzenia w przeszłości występowały również na terenie powiatu polkowickiego. Ostrzegamy – nie wpuszczajcie obcych do swoich domów. Nie pozwólcie się oszukiwać i okradać.
Małżeństwo z Lubina w wieku 85 i 84 lat, około południa, przed klatką schodową swojego bloku, zostało zaczepione przez 2 kobiety ubrane na biało, które zaproponowały, że pomogą seniorom wnieść zakupy do mieszkania. Kiedy były już w środku poinformowały, że są pielęgniarkami. Zaproponowały obojgu masaż. Poprosiły starszych ludzi, aby weszli do jednego z pokoi, stanęli przodem do okna, a tyłem do drzwi. W trakcie wykonywanego masażu, dopytywały o miesięczne koszty leków, choroby, jaka jest wysokość ich emerytur. Po skończonym masażu, który trwał około pół godziny, oszustki szybko opuściły mieszkanie.
Około godziny 16.00, 85 – latek zorientował się, że z jednej z szafek zniknęły oszczędności w kwocie 170 tysięcy złotych. Natychmiast poinformował policjantów. Okazało się bowiem, że w czasie kiedy fałszywe pielęgniarki masowały poszkodowanych, ich wspólnik splądrował mieszkanie i ukradł pieniądze.
W ostatnim czasie na terenie województwa dolnośląskiego oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, hydraulika, elektryka lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Oszuści mogą podawać się za pracowników pomocy społecznej, służby zdrowia, którzy oferują masaż lub leki. Takie zdarzenia w ostatnich latach miały miejsce zarówno na terenie Polkowic jak i sąsiedniego Głogowa i Lubina. Potem schemat jest ten sam jak podczas ostatniego zdarzenia w Lubinie. Jedna osoba absorbuje niczego niepodejrzewającego seniora, a druga przeszukuje mieszkanie skąd następnie zazwyczaj niestety znikają kosztowności
Co zrobić, gdy ktoś obcy zapuka do drzwi:
- nie wpuszczać obcych osób do domu,
- poprosić pracownika o legitymację, jeśli ma uczciwe zamiary, pokaże identyfikator. Dane takiej osoby najlepiej jeszcze zweryfikować, dzwoniąc do instytucji, której jest pracownikiem.
- nie przekazywać pieniędzy obcym osobom,
- w razie wątpliwości poinformować pilnie POLICJĘ (tel. 112) o każdej podejrzanej osobie.
PAMIĘTAJMY!
- Pracownicy ZUS, NFZ czy innych urzędów nie odwiedzają nikogo w domach,
- Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary.
mł.asp. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096