Dzielnicowi eliminują z dróg nietrzeźwych kierowców
Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar zdarzają się jeszcze tacy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. W gminie Grębocice dzielnicowi zatrzymali do kontroli 41-letniego kierowcę mercedesa, a kilka chwil później 63-latka, który kierował fiatem. Obaj mężczyźni byli nietrzeźwi i w najbliższych miesiącach będą musieli zmieć środek transportu, a bynajmniej nie pełnić roli kierowcy.
Dzielnicowi z Rewiru Dzielnicowych w Grębocicach nie tylko pomagają mieszkańcom swojej gminy, ale również podczas obchodu reagują na wszelkie przejawy łamania prawa. Nie inaczej było podczas jednej z ostatnich służb podczas przemieszczania się pomiędzy miejscowościami.
Funkcjonariusze najpierw na terenie Szymocina zauważyli nerwowo jadącego kierowcę dostawczego mercedesa. Badanie alkomatem pokazało czym jest spowodowane owe zdenerwowanie u kierowcy. 41-letni mieszkaniec powiatu polkowickiego miał 0,94 promila alkoholu w organizmie. Zaraz po zatrzymaniu 41-latkowi prawa jazdy, dzielnicowi ruszyli w kierunku Obiszowa, gdzie mieli kolejne zadanie do wykonania, ale sytuacja się powtórzyła. Tym razem kierowca fiata został poddany kontroli pod kątem stanu trzeźwości. Niestety 63-latek również był nietrzeźwy. Alkomat po jego badaniu wykazał blisko 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi zatrzymanie prawa jazdy minimum 5 000 złotych grzywny oraz kara do 2 lat więzienia, ale kara dla kierowcy ma w tym wypadku poniekąd drugorzędne znaczenie, ponieważ nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
- zmniejsza szybkość reakcji;
- ogranicza pole widzenia;
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości;
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację;
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.
mł.asp. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096