Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani na drogach powiatu polkowickiego: 19-latek wydmuchał 1,00‰, a inni byli pod wpływem narkotyków
Polkowiccy policjanci nie ustają w eliminowaniu z lokalnych dróg nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu i innych zabronionych substancji. W ręce funkcjonariuszy wpadli nietrzeźwi kierujący, którzy przejeżdżali swoimi samochodami przez teren powiatu polkowickiego. Nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pomimo ciągłych apeli Policji i tragicznych w skutkach doniesień medialnych wciąż są osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu nie myśląc o tym jak poważne zagrożenia powodują.
W Polkowicach policjanci w białych czapkach wyeliminowali z ruchu drogowego 19-letniego kierowcę Mazdy. Siedzący za kierownicą młody mieszkaniec naszego miasta, jak wskazało przeprowadzone przez policjantów badanie, miał w organizmie 1,00 promil alkoholu, a dodatkowo był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową Szczecin-Śródmieście celem ustalenia miejsca pobytu.
Kolejny zatrzymani przez funkcjonariuszy nieodpowiedzialni kierowcy to 41-latek z Warszawy i 36-latek z gminy Grębocice. Pierwszy z kierowców został poddany kontroli drogowej w Chocianowie przez tamtejszych policjantów. Mężczyzna kierował swoją mazdą mając w organizmie amfetaminę, metamfetaminę, kokainę i tetrahydrocannabiorcol. Mieszkaniec gminy Grębocice z kolei został zatrzymany przez patrolowców w Polkowicach. 36-latek nie przeszedł pozytywnie testu na obecność narkotyków w organizmie, a urządzenie wykazało, że kierowca znajduje się pod wpływem amfetaminy i metamfetaminy.
Policjanci apelują i przypominają, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka. Tracimy zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 3 lat pozbawienia wolności. Od 14 marca 2024 roku obowiązują również przepisy, w przypadku stwierdzenia kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości powyżej 1,5 promila alkoholu na mocy, których sędzia musi orzec przepadek auta. Jeśli kierowca nie był jedynym właścicielem, sąd orzeknie przepadek równowartości samochodu. Przepadek równowartości sąd orzeknie też, jeśli samochód został zniszczony. Jeśli kierowca nie jest właścicielem auta i wykonywał nim „czynności służbowe polegające na kierowaniu samochodem”, sąd orzeka nawiązkę na Fundusz Sprawiedliwości w minimalnej kwocie 5 tys. zł (do 100 tys. zł). Jeśli sędzia uznaje, że zachodzi „wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami” może nie orzekać wyjątkowo konfiskaty pojazdu.
podkom. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096