Niereformowalny, a przede wszystkim nietrzeźwy 49-latek został tego samego dnia dwukrotnie zatrzymany przez policjantów
Hulajnoga elektryczna jest bardzo popularnym środkiem transportu osobistego. Musimy jednak pamiętać, że korzystanie z hulajnogi elektrycznej wiąże się ze koniecznością stosowania do przepisów. To o nich zapomniał 49-letni mieszkaniec Polkowic, który dwukrotnie jechał jednośladem mając w organizmie najpierw 2,3 promila, a przy kolejnym spotkaniu z policjantami 3,5 promila alkoholu.
Uraz głowy spowodowany upadkiem z hulajnogi elektrycznej stał za przyczyną policyjnej interwencji przy ulicy Hubala w Polkowicach. 49-latek, który najpierw został opatrzony w kartce pogotowia, a potem trafił do lubińskiego szpitala, kierował jednośladem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna został przebadany przez funkcjonariuszy, a alkomat wskazał wartość 2,3 promila alkoholu. Patrolowcy wobec takiego wyniku zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na polkowiczanina mandat karny, który opiewał na kwotę 2,5 tysiąca złotych.
Wizyta w szpitalu, rozbita głowa ani 2,5 tysiąca złotych mniej w portfelu nie powstrzymały jednak 49-latka, który ponownie wsiadł na hulajnogę. Kilka godzin później kolejny patrol zauważył tego samego kierującego na ulicy Żarskiej w Polkowicach. Styl jazdy obserwowanego mężczyzny delikatnie mówiąc, znacząco odbiegał od większości tego typu przejazdów. Mundurowi natychmiast podjęli interwencję. Wynik badania alkomatem tym razem wyniósł 3,5 promila alkoholu, a mieszkaniec Polkowic odebrał kolejny "rachunek" za swoją nieodpowiedzialną postawę.
Funkcjonariusze apelują, że hulajnoga elektryczna to nie zabawka! To pojazd, który wymaga ostrożności i znajomości zasad ruchu drogowego. Czerwiec wobec rozpoczęcia czasu letniego wypoczynku to czas, gdy ulice zapełniają się dziećmi. Policjanci przypominają użytkownikom hulajnóg, jak bezpiecznie poruszać się po drogach.
Obowiązki: Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- zachowanie szczególnej ostrożności;
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Uprawnienia: Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Dzieci: Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Zakazy: Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Pamiętajmy o kasku !
Nie ma znaczenia, czy masz 8 czy 80 lat. Wypadek może zdarzyć się każdemu – chwila nieuwagi, zły manewr, nierówność na drodze czy nieostrożność innych użytkowników ruchu to najczęstsze przyczyny upadków. Uderzenie głową o twarde podłoże może mieć tragiczne, nieodwracalne skutki. Właśnie dlatego kask stanowi podstawową ochronę. Apelujemy do wszystkich użytkowników hulajnóg elektrycznych o jazdę w kasku, ponieważ uderzenia głowy są częstym powodem obrażeń przy wypadkach. Kask może uratować życie!
Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze! Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.
podkom. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096