Bieżące informacje

Podziękowania dla policjantów za pomoc okazaną zaginionej seniorce od członków rodziny

Data publikacji 01.11.2024

„Uprzejmie dziękuję za błyskawiczne zorganizowanie i przeprowadzenie (kierowanie) (...) akcji poszukiwania w lesie zaginionej na grzybobraniu mieszkanki Piotrowic...” - to fragment podziękowań dla policjantów, jakie wpłynęły do Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach od siostry 77-letniej seniorki, która zaginęła w lesie podczas grzybobrania nieopodal Przemkowa. W ostatnim czasie nie brakowało słowa "dziękuję" w zdaniach skierowanych do polkowickich funkcjonariuszy. Policjanci za swoją służbę nie oczekują specjalnych podziękowań, jednak każde miłe słowo ze strony mieszkańców wywołuje uśmiech na ich twarzach i jeszcze bardziej motywuje do służby.

Czasami są sytuacje, które wydają nam się zupełnie naturalne i zwykłe, a w odczuciu innych mogą stać się czymś wyjątkowym. Policjanci nigdy nie oczekują za specjalnych podziękowań za swoją służbę, bo wiedzą, że na tym polega ich praca. To natomiast nie oznacza, że słowa wdzięczności, jakie do nich trafiają, nie robią na nich wrażenia.

Na początku października bieżącego roku właściwy przepływ informacji pomiędzy zgłaszającym, oficerem dyżurnym i patrolami Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach skutkował szybkim odnalezieniem 77-latki z Piotrowic, która zaginęła w lesie podczas grzybobrania. Siostra odnalezionej seniorki skierowała na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Polkowicach insp. Waldemara Cichockiego podziękowania, których treść publikujemy na załączonej fotografii.

Co roku w okresie jesiennym Policja odnotowuje przypadki zaginięć osób w kompleksach leśnych, głównie seniorów. Ich poszukiwania nie zawsze kończą się szczęśliwie, mimo angażowania znacznej liczby sił i środków policyjnych oraz wsparcia innych służb. Dlatego tym bardziej zależy nam na zwróceniu uwagi na kwestie bezpieczeństwa osób starszych podczas leśnych wypraw. W ich przypadku ewentualne zaginięcie w lesie, często w niesprzyjających warunkach pogodowych, może stanowić ogromne zagrożenie dla ich zdrowia a nawet życia.

Wyjście na grzyby powinno się wiązać przyjemną i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu, dlatego warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Niektóre z nich są dość oczywiste - w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas ma przy sobie smartfon. Zdarza się jednak, że nieprzepadający za technologicznymi nowinkami seniorzy zostawią telefon komórkowy w domu, a to właśnie telefon jest urządzeniem, które w razie zaginięcia umożliwia kontakt z bliskimi lub służbami ratunkowymi.

W lesie zgubna może okazać się rutyna - dlatego za każdym razem przed wyruszeniem na grzyby warto by senior zerknął na mapę i przypomniał sobie, którą część lasu zamierza eksplorować. Ponadto, osoby starsze często wychodzą na grzyby same, nie informując o tym nikogo bliskiego. Udają się w części lasu oddalone od głównej drogi. Łatwo wtedy stracić orientację, zwłaszcza jeśli nie zwraca się uwagi charakterystyczne punkty odniesienia w danym terenie. Seniorzy nie zawsze też są odpowiednio przygotowani na zmianę pogody lub dłuższą wędrówkę po lesie.

Ze względu na problemy związane z wiekiem, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo stres wynikający z zagubienia się może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu. Policjantom bardzo zależy, aby tych kilka profilaktycznych porad trafiło do jak największej liczby seniorów.

podkom. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096

Powrót na górę strony