Na naszych drogach trwa policyjna akcja „Alkohol i Narkotyki”
Dziś od wczesnych godzin porannych polkowiccy policjanci rozpoczęli działania pod kryptonimem „Alkohol i Narkotyki”. Wspomniane działania będące własną inicjatywą polkowickich funkcjonariuszy są ukierunkowane jest na ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami po alkoholu lub w stanie po użyciu środków działających podobnie.
W minionym roku polkowiccy funkcjonariusze przebadali blisko 14 tysięcy kierujących i wyeliminowali z ruchu 447 nietrzeźwych kierowców. Z jednej strony świadczy to o dużej skuteczności działań, z drugiej zaś to dowód na istnienie społecznego przyzwolenia dla tych, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu. Dzieje się tak pomimo surowych kar.
Każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujący samochodem powinien znać przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości.
Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.
Należy podkreślić, że wypicie nawet jednej lampki szampana, drinka lub kieliszka wódki może doprowadzić do tragedii oraz wejścia w konflikt z prawem. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Należy też pamiętać, że jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednie atesty gwarantujące dokładność wskazań.
Pamiętaj! Picie alkoholu powoduje:
- Zmniejszenie szybkości reakcji
- Zawężenie pola widzenia
- Błędną ocenę odległości i prędkości
- Pogorszenie koordynacji ruchowej
- Znaczne obniżenie koncentracji
podkom. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096