Bieżące informacje

Uwaga! Policjanci ostrzegają przed spoofingiem!

Data publikacji 22.11.2023

Wyczulamy na oszustów podszywających się pod policjantów lub pracowników banku. Numery telefonów znajdujące się na stronach internetowych policji i innych instytucji mogą być wykorzystywane przez przestępców w oszustwie zwanym spoofingiem. Zachowaj czujność jeśli taki numer wyświetli Ci się lub zidentyfikuje na ekranie telefonu.

Spoofing to metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi odbierający na wyświetlaczu swojego telefonu. Technologie pozwalają, aby dzwoniący ręcznie wprowadził numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące. Takie możliwości powodują, że na wyświetlaczu twojego telefonuprzy połączeniu wyświetli się numer z miejscowej komendy policji lub innej instytucji. Jest to bardzo mylące i może prowadzić do utraty czujności.

Za przykład można podać sytuację z końcówki października tego roku. Do polkowiczanina zadzwonił mężczyzna podszywający się pod pracownika banku, w którym pokrzywdzony miał konto. Oszust poinformował, że doszło do próby zawarcia pożyczki kredytowej i pieniądze rozmówcy są zagrożone. Polkowiczanin za namową  wypłacił z banku 76 tysięcy złotych i już szedł do kolejnego banku, gdy w porę zoreintował się, że pada ofiarą oszustwa i za chwile może stracić wspomniane oszczędności.

Jest to doskonały przykład na to, że oszuści wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do pieniędzy. Przestępcy podają się za policjantów, przedstawicieli banków, a także przedstawicieli urzędów i innych instytucji. Zmuszają niczego niepodejrzewającą ofiarę do działania pod presją czasu w przekonaniu o niebezpieczeństwie, przed którym oszust bazujący na autorytecie policji czy banku chce rzekomo uchronić. Celem tego przestępstwa jest wyłudzenie tzw. danych wrażliwych lub pieniędzy. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność.

Policjanci apelują!

  • Jeżeli przeprowadzana rozmowa wydaje Ci się podejrzana, a numer, z którego dzwoni, oszust jest tożsamy z numerem na stronie danej instytucji ROZŁĄCZ SIĘ. Rekomendacje Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to zasada 30 sekund. Odczekaj minimum pół minuty. Następnie zadzwoń do banku/instytucji/osoby, z którą rozmawiałeś, ale WPISZ NUMER SAMODZIELNIE – nie korzystaj z listy ostatnich połączeń
  • Nie udostępniaj w sieci swoich danych kontaktowych
  • Gdy osoba podająca się za pracownika banku lub innej instytucji prosi Cię o Twoje hasła lub prywatne dane, rozłącz się i zgłoś ten fakt
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na żadnych specjalnych kontach
  • Policjanci nigdy nie dzwonią do osób postronnych wypytując ich o numer konta, hasło dostępu do niego czy oszczędności
  • Stróże prawa, nigdy nie proszą o przelewanie pieniędzy na wskazane ,,bezpieczne” konta bankowe

W trakcie rozmów z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Nie należy podawać żadnych danych osobowych oraz kodów autoryzacyjnych, w przypadku kiedy to ktoś do ciebie dzwoni i to niezależnie z jakiego numeru, ani za kogo się podaje.W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112. Zachowajmy czujność! Nie ryzykujmy utraty oszczędności.

asp. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096

Powrót na górę strony